Dywidenda do spółki holdingowej z podatkiem u źródła czy bez
Coraz częściej organy podatkowe, przy akceptacji sądów administracyjnych, nakładają na spółki wypłacające dywidendę obowiązek spełnienia dodatkowych wymogów, które nie znajdują umocowania w ustawie o CIT.
Podejście do zasad stosowania zwolnienia z podatku u źródła dotyczącego dywidend wypłacanych przez polskie spółki do ich zagranicznych udziałowców doskonale ilustruje, jak realizowana jest w polskim systemie podatkowym zasada pewności prawa. Wnioski płynące z niektórych wyroków sądów administracyjnych oraz działania podejmowane przez skarbówkę mogą nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla polskiego i zagranicznego biznesu, w szczególności struktur, które prowadzą działalność w Polsce przy wykorzystaniu polskich spółek operacyjnych, których udziałowcami są spółki holdingowe położone w innych państwach unijnych.
Dodatkowy warunek zwolnienia
Powstałe wątpliwości prawne sięgają 2019 r., kiedy wprowadzono do polskiego prawa zupełnie nowy model reguł poboru podatku u źródła: pay and refund. Wprowadzone wówczas zmiany sugerowały, że dla zastosowania zwolnienia dywidendowego w podatku u źródła konieczne jest spełnienie jeszcze jednego, dodatkowego warunku poza tymi, o których mowa wprost w ustawie. Warunkiem tym mogło być posiadanie przez odbiorcę wypłacanej dywidendy statusu jej rzeczywistego właściciela (beneficial owner). Celowo posługuję się zwrotem „mogło być”, a nie „jest”, ponieważ warunek ten nie wynika z przepisów materialnych, które ustanowiły zwolnienie wiele lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta